January 20, 2021 - Yazar yönetim

Yazılımcılar kaç para kazanır?

Bazı meslek dallarının kazançları, ortalama olarak belirlidir. Bu tarz mesleklerde, kişilerin kaç para kazandığını belirli ücret skalalarına bakarak tahmin edebiliriz. Örneğin bir polis memurunun ortalama maaşı 8 bin lira civarında iken, lisans mezunu bir hemşirenin devlet hastanelerinde aldığı maaş ortalama 5 bin ile 6 bin arasında değişebiliyor. En düşük derecede memurlar 4.500 lira genel müdürler ise 15 bin lira civarında ücret kazanabiliyor. Ancak olay yazılım sektörüne geldiğinde, ücret skalası oldukça geniş. Yazılımcılar kaç para kazanır sorusunun tek bir doğru cevabı ise maalesef bulunmuyor.

 

Yazılım sektörü, özellikle internet sektörünün gelişmesi nedeniyle, en çok rağbet gören sektörler arasında yerini aldı. Yazılımcılar; küçüğünden büyüğüne her tür işletmede ve hemen her sektörde kolaylıkla iş bulabiliyor. Yazılımcıların aldığı maaş, sektörden sektöre oldukça değişiklik gösterebiliyor. Ancak; “yazılımcılar kaç para kazanır” sorusuna verilecek net bir cevabın olmamasının nedeni, sadece sektör farklılıkları değil. Burada, kazanç skalasının bu denli geniş olmasının asıl nedeni; yazılımcıların kişisel başarıları ile yakından alakalı görünüyor.

 

İyi bir yazılımcı olmak ve sektörü yönlendirmek, derin bir bilgi birikimi, azim, sürekli kendini geliştirme ve tecrübe gerektiriyor. Hal böyle olunca; tecrübeli yazılımcıların elde ettikleri gelir, mesleğe yeni adım atanların oldukça üzerinde kalabiliyor. İşini severek yapan yazılımcılar, yaratıcı yazılımlar ile sektördeki tüm diğer rakiplerinden kolaylıkla sıyrılabiliyor. Yazılım sektöründe yaratıcı düşünce ve pratik buluşlar fazlasıyla ödüllendiriliyor.

 

Sektör ihtiyaçlarını en hızlı gören ve en etkili yazılımı ortaya koyan yazılımcılar, yüksek gelirlere sahip olabiliyor. Yeni mezun yazılımcılar asgari ücret seviyelerinde kazançlar ile iş bulurken, kendisini sürekli geliştiren yazılımcılar kaç para kazanır derseniz, bunun bir sınırı olmadığını söyleyebiliriz. Dünyanın en zengin insanları listesine baktığımızda, yıllar içerisinde, yazılım ve programlama sayesinde listenin zirvesine çıkmayı başarmış isimler olduğunu görmek hiç de şaşırtıcı değil. Gelecek yıllarda, bizi şaşırtmaya devam edecek teknolojik gelişmeler içerisinde, yazılımcıların büyük emeği olacağını biliyoruz. Yazılım sektöründe yüksek gelirler elde etmek ise; fırsatları kovalamak ve hatta yeni fırsatlar yaratmak ile mümkün olacak.