January 20, 2021 - Yazar yönetim

Sosyal medya uzmanı nedir?

 

Klasik pazarlamada bulunan iki iş konunun, internet teknolojileri çatısı altında tek bir işte vücut bulmuş halidir sosyal medya uzmanı. Bir yanı halkla ilişkiler, bir yanı pazarlama olarak düşünüldüğünde; sosyal medya uzmanı için, bir şirketin, kurumun ya da şahsın; sosyal medyadaki görünümünü planlayan, doğru kişilere erişimini, reklam ve tanıtımını yöneten ve bunu yanında adına çalıştığı kişi ya da kurum hakkında oluşan olumsuz kanıları hızlıca tespit edip, bertaraf etme yetisine sahip olan kişidir.

 

Sosyal medya uzmanının, geniş iş tanımına karşın, henüz lisans düzeyinde bir eğitim planına sahip olmaması biraz kafa karıştırıcı olsa da üniversite ya da özel kurumların sertifika programları ile kendilerini yetiştirme imkanı bulmaktadırlar. Birçok kurum, göreve aldıkları sosyal medya uzmanları için herhangi bir eğitim ön şartı aramazken, tasarım, çizim ve fotoğraf uygulamalarına hakim kişilerin bu alanda daha avantajlı olduğunu da söylemeliyiz.

 

Günümüzde sosyal medya uzmanlarının yönetmeleri gereken, oldukça fazla sayıda sosyal medya platformu bulunmaktadır. Bunlar arasında en bilinenleri, genel olarak;

 

·      Facebook

·      Twitter

·      Instagram

·      Youtube

·      Linkedin

·      Pinterest

·      Snapchat

·      Reddit

·      Swarm olarak sayılabilir.

 

Sosyal Medya Uzmanı Neler Yapar?

 

Sosyal medya uzmanı, gün içerisinde, sosyal medya platformu üzerinde paylaşım yapacağı içerik ya da içerikleri üretir. Paylaşımda kullanılacak görsellerin oluşturulması, fotoğraf seçimi, kullanılacak metinler ve videolar, sosyal medya uzmanı tarafından üretilir ya da üretilmesi sağlanır. İlgili sosyal medya platformları için paylaşım saatleri sosyal medya uzmanı tarafından belirlenir. Kullanıcıların, platformları kullanım sıklığı ve yoğun olarak kullandıkları zaman dilimleri takip edilerek, paylaşımlar için en ideal saatler tespit edilir. Paylaşımların ilgi çekici olması ve paylaşıldığı mecrada etkileşim oluşturması, sosyal medya uzmanının tecrübe ve başarısıyla ilintilidir. Güncel konuları takip ederek, gerektiği anda paylaşım planlayabilmek önemlidir. Deprem, yangın, sel gibi doğal afetler, patlama, kaza ya da saldırı gibi toplumsal olaylar için anlık olarak içerik oluşturmak, halkla ilişkiler açısından oldukça değerlidir.

 

Sosyal medya uzmanı, düzenli olarak pazar ve rakip araştırmaları yaparak stratejilerini belirlemelidir. Trendlerin takibi, sosyal platformlardaki başarıyı belirleyen en önemli ölçütlerdendir.